A jó passage az iskolaegyensúlyból következik.
De lehet passage-t végrehajtani máshogyan is.
A kétfajta passage között olyan a különbség, mint a spanyol lépés és az iskolalépés között. A spanyol lépésnél a ló azért emeli magasra a lábát, mert megértette lovasa kérését. Az iskolalépésnél azért, mert az iskolaegyensúlyból következően a vállak megkönnyülnek és a ló önmagától emeli magasabbra a lábát. Ugyanez zajlik ügetésben is. A kiképző a spanyol lépéshez hasonlóan jelezheti szándékát az elülső lábak magasabbra emelésére. De ez nem helyes. A passage lényege nem a magasra emelt elülső láb! A passage lényege az iskolaegyensúly. A magasra emelt láb csak a következmény!
A helytelen passage végrehajtása során a hátulsó lábak nem közelítik az elülsőket. Ugyan úgy, ahogyan a spanyol lépésnél sem. A ló "hosszú, mint a vonatfütty." A jó passage végrehajtása során a ló rendkívül összeszedett. A hátulsó lábak az elülsőket közelítik, a farbúb lesüllyed, a mar megemelkedik. A ló mozgása délceg és büszke.
Mindezzel együtt kétségtelen, hogy a spanyol lépés segítheti a passage feladat tanítását, de a lényeget, az iskolaegyensúly kialakítását nem kerülheti meg a lovas. És hát persze ezért van az, hogy a passage az piaffe előre!
A passage-ról még ide kattintva olvashatsz!