A lovardai „kreszben” Magyarországon hagyományosan a jobb kezek találkoznak. Ez azt jelenti, hogy az egymással szemben haladó lovasoknak balra kell tartani, azaz a jobb kezeknek kell találkozni. A hagyomány oka egyszerű, mindig a kardforgató kéznek kellett a másik lovas felé esnie. Ezzel szemben az egymáshoz közel elhaladó lovakat megijesztheti, ha a másik lovas bal oldalán lévő kardhüvely hozzá ér. Ez nyilvánvalóan nem történhet meg, ha a jobb kezek találkoznak.
Persze ugyan így a baloldalon lévő kardhüvely az oka a balról való lóra szállásnak. A hagyomány még a kerékpárra is átszállt: a lánc mindig a jobb oldalon van. A háború előtt a közúti közlekedési is ezt követte, a jobbra hajtást csupán 1941-ben vezették be – Ausztria és Csehszlovákia áttérése után a hatóságok féltek az eltérő közlekedési irány kereskedelmet akadályozó hatásától.
A környező országok lovardai szabályával szemben a hazai hagyomány az utóbbi évekig kikezdhetetlen volt. A magyar díjlovasok azonban feladták a bevett szokásunkat és a versenyeken a külföldi mintát követve a „bal kezek találkoznak” elvét követik.
Talán nem ezen a téren kellene „utolérni” az eredményes lovas nemzeteket, jó nekünk a saját szokásunk!