Szombaton nyílt nap lesz a Kajászó-Szentpéterpuszta Lovardában. Az eseményen nemzeti hagyományainkról, a hagyományőrzés jelentőségéről és a klasszikus lókiképzésről fogunk beszélni. Az eseményre két barátomat, két lovas mestert hívtam: Lezsák Leventét és Pénzes Gábort.
A nyílt nap elméleti előadással kezdődik. Az előadásban rövid áttekintést adok nemzeti lovaskultúránk szerepéről az európai kulturtörténetben, megfogalmazom hagyományaink, örökségünk mibenlétét, a hagyományokból következő kötelezettségeinket, majd beszélek a klasszikus lókiképzés alapeszméiről.
Az előadás után Lezsák Levente lovaival a lovasmester és ló kapcsolatának kiépítéséről, a bizalom megteremtéséről, a ló követő magatartásának kialakításáról tart magyarázatokkal kiegészített gyakorlati bemutatót.
Munkáját Pénzes Gábor, szintén magyarázatokkal kiegészített gyakorlati előadása követi. Az előadás során katonai feladatokat hajt végre, munkában segítségére lesz Pénzes Levente.
A harmadik előadást Zita lovammal tartom. Szeretném bemutatni a katonaló, a huszárló képzésének alapelemeit, az elengedettség, az egyensúly és az egyenesség kialakítását.
A hagyományőrzés természetesen nem csak a katonalovakra, a huszárlovakra vonatkozik, a hagyományőrzés ténylegesen a teljes magyar lovaskultúrát érinti, ami igen színes és igen szegmentált. Mégis azért foglalkozunk kiemelten a huszár hagyományőrzéssel, mert vitathatatlan, hogy nemzeti lovaskultúránk csúcsát mindig is a katonai lókiképzés jelentette.
(Napjaink lovaskultúrájának megújítása szempontjából ezért is képzi a legnagyobb tartalékot a huszár hagyományőrzés.)