A napokban tett bejegyzésemiben (ide és ide kattintva találhatóak) sommásan fejeztem ki véleményemet: Nem kell! És mint minden sommás kijelentés persze nem fedi, nem fedheti a teljes igazságot. Mindezzel együtt az alaphelyzetre igaz. Alapesetben nem kell kikötőszárat használni, de minden helyzet más és más, mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy az adott helyzetben el kell-e térnie az általános szabálytól, vagy sem. A lókiképzésben irányelvek vannak, kőbevésett szabályok nincsenek.
Mindenek előtt azonban azt kell megjegyezni, hogy a futószárazáshoz évszázadok óta minden szakember kapicánt használ! Zablakarikába csatolt futószárral (bármilyen flik-flakkosan történjeni is az) nem lehet minőségi munkát végezni! Az elődök gyakorlatát vizsgálva az alábbiakat lehet megállapítani:
Pluvinel nem használt kikötőszárakat a futószárazáshoz.
Pluvinel: futószárazás pilárral
Pluvinel: fiatal ló futószárazása
Pluvinel: képzett ló futószárazása
Pluvinel pilárok között sem használt kikötőszárakat.
Pluvinel: munka pilárok között
Willam Cavendish nem használt kikötőszárakat.
William Cavendish: futószárazás pilárral
Guérinière nem használt kikötőszárakat pilárok között. (Futószárazásra, egy pilárral való munkára nem találtam adatot.)
Guérinière könyvének illusztrációja
De, hogy napjainkhoz közelebbi példát hozzak, Nuno Oliveira nem használt kikötőszárakat.
Nuno Oliveira: munka pilárok között
De kortás lovasmesterek közül nem használ kikötőszárat sem Filippe Karl, sem Bent Branderup.
Philippe Karl futószáraz, kikötőszár nélkül
Bent Branderup futószáraz, kikötőszár nélkül
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy nem kell kikötőszár a futószárazáshoz! Bizonyos megfontolások (!) alapján, bizionyos szituációkban persze felmerülhet a kikötőszárak használatának szükségessége. De a ragaszkodás a kikötőszárak használatához, hovatovább a kikötőszárak nélküli futószáras munka megbélyegzése tévedés, a szakmai ismeretek hiányát, az elődök és a legnagyobb kortárs mesterek munkájának nem ismerését jelenti.