Régen terveztem, hogy Keresztes Ákosról megemlékezzek a Zabla és Kengyel lovasblogon. Légy befogadó! címmel írt tegnapi bejegyzésem megerősítéseként (kattints a címre) végre meg is tehetem:
Keresztes Ákos a két világháború közötti kor egyik legünnepeltebb lovas szakembere volt. Szakmai tudását örkénytábori lovaglótanár diplomája teszi megkérdőjelezhetetlenné.
Elismertségét mi sem támasztja alá jobban, mint az, hogy a Szerdahelyi Tibor fordításában megjelent, és a korabeli magyar lovasok fotóival illusztrált Müseller külön oldalon hozza Keresztes Ákos fotóit! Azért is kap ekkora teret a könyvben Keresztes Ákos, mert sokan azt állítják, hogy ő honosította meg Magyarországon az új ugró stílust, a könnyítő ülést. Keresztes Ákos az a lovas szakember, aki mind a klasszikus, mind a modern stílus mestere.
Az alábbi, Keresztes Ákost ábrázoló fotók szemléletesen mutatják a két stílus közötti különbséget, a könnyítő ülés választhatóságát:
Keresztes Ákos igen széles lovas tapasztalattal rendellkezett:
De Keresztes Ákosról azt is tudni kell, hogy nem csupán lovardai lovas volt, a hazát huszárként az orosz, a román és az olasz hadszíntéren is védte az I. világháborúban.
Szóval lovas fotóit vizsgálva tiszta forrásból merítünk (Caprilli és az olasz stílus ismerete, örkénytábori diploma, stb., stb.) És akkor mit látunk? Nocsak, nocsak!
Ugyan azt a szabványos ülést, mint a tegnapi bejegyzésben I. Ferenc József császár és király fotóján! És, hogy, hogynem a lovak mindkét fotón ugyan olyan kiváló állapotban állnak.
Szeretném ismét hangsúlyozni, hogy nem vagyok a képen látható ülés szószólója. Nem gondolom, hogy feltétlenül a hasonló módon kell ülni. De mindenknek gondolati nyitottságot javaslok.
(Én, a magam részérő persze kipróbálom ezt a stílusú ülést, hogy a hozzá tartozó érzést megéljem!)