Kedves Bazsi!
A Lovas Nemzet legutóbbi számában - egyébként igen igényes - írásod jelent meg Lovas művészet, lovak a levegőben címmel. Azonban tévedés az az állításod, hogy "Régebben a vágta lábsorrendjét a hatásosság kedvéért sokszor hibásan ábrázolták. Több képen metszeten láthattátok hogy a lovak nyújtott páros lábbal vágtáznak." Nem a hatásosság kedvéért ábrázolták így a lovakat, hanem napjainkra feledésbe merült jármódokat ábrázoltak. Pedig ezek a jármódok még a múlt század ötvenes éveiben, azaz néhány évtizede még a magyar lovaskultúra részét alkották: az ötvenes évek magyar lókiképző szakemberei (mások mellett például Keméry Pál) még világosan írtak ezekről a jármódokról, mint a lókiképzés természetes és megkerülhetetle elemeiről.
A helyes összeszedés hatására a lovak vágtája először négyüteművé, majd kétüteművé válik, miközben a vágta elveszti lebegési fázisát. A négyütemű vágta neve iskolavágta, a kétüteműé redopp és terre a terre. A redopp és a terre a terre a képzett harci lovak jármódja, nemzeti lovaskultúránk jelképe. Lovas elődeinket kivétel nélkül (!) redoppban, illetve terre a terre jármódban ábrázolták. Ez nem a művész túlzása, a valóságtól való elrugaszkodása, hanem az ábrázolt lovas szakmai (katonai) tudásának (és a művész hozzáértésének, helyes megfigyelésének) jelképe.
Thököly Imre | Zrínyi Miklós | Bethlen Gábor |
Gondolhatnánk, hogy ezek a jármódok csak évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar lovaskultúrát, de nem! Az 1937-ban felállított Rákóczi szobor ugyan ezt a jármódot ábrázolja. Felállításakor a közkultúra (az utca embere) még értette a vágta iskolajármódjait és annak jelentőségét.
De a nyújtás során is megváltozik a vágta lábsorrendje. A lebegési fázis ilyenkor megmarad, de először szintén négyüteművé, majd kétütemúvé válik a vágta. A négyütemű vágta neve verenyvágta, a kétüteműé carriere. A carriere a vágtánál gyorsabb kétütemű jármód. Ábrázolását mindannyian ismerjük: a lebegési fázisban a ló mindkét elülső lába előre, mindkét hátulsó lába hátrafelé mutat. Az ilyen ábrázolás szintén helyes, az a ló végletes képzettségét jelzi!
A kép hun herceget ábrázol carriere jármódban. Lovas elődünk a leggyorsabb iskolajármódot odadobott száron volt képes végrehajtani! Hihetetlen hozzáértésről, sok-sok évi lókiképzésről tanuskodik. A képet mindenki figyelmébe ajánlom, aki komolyan akarja venni hagyományaink őrzését, nemzeti lovaskultúránk ápolását.
Tisztelettel:
István